دوشنبه ١٤ آذر ١٤٠١
 


چاپ خبر Print

کتاب مقاومت و دیپلماسی نهضتی ( تحولات، فرصت ها و چالش ها) 

کتاب مقاومت و دیپلماسی نهضتی ( تحولات، فرصت ها و چالش ها)

تألیف : دکتر روح الله قادری کنگاوری

       با فروپاشی شوروی، آمریکا با تسلط بر بیش از نیمی از جهان، که در تقابل ابرقدرت شرق، 50 سال مبارزه کرده بود، خود را قدرت بلامنازع جهان پنداشت، در همین راستا تئوری های نظم نوین جهانی، جنگ پیش دستانه، طرح خاورمیانه بزرگتر، طرح خاورمیانه جدید و.... از سوی آمریکا، برای تسلط کامل­تر بر جهان مطرح شد. اهمیت منطقه غرب آسیا برای تحقق سلطه آمریکا بر جهان، موجب شد این کشور بنیان، طرح های سلطه گری بر جهان را در این منطقه متمرکز کند.

  در این راستا الگوی برخورد با نظام سلطه از منظر گفتمان ولایت، الگوی تعامل گرایی ضد نظام سلطه است و با توجه به اینکه الزام به ولایت بدون ملزم شدن به امر ولایت ناممکن است، یکی از لوازم جوهر امر ولایت توصیه به  مقاومت است.

   مقاومت به عنوان جوهره اصلی یک نظام انقلابی، نقطه تلاقی مصالح اسلامی و منافع ملی، ضامن استقلال و حاکمیت ملی و اساسا مرز میان حق و باطل و بلکه شاخص مرزبندی با دشمن است که از طریق دیپلماسی نهضتی با (سلطه) و (اشغال) از یک طرف و «الحاد» و «تکفیر» از طرف دیگر به یک میزان مبارزه و مقابله می­کنند. یعنی (مبارزه با استکبار  جهانی و صهیونیسم بین الملل و همچنین مقابله با اسلام هراسی و افراط گرایی).

    این کتاب مشتمل بر شش فصل می باشد که در فصل اول مبانی و چارچوب نظری مقاومت و در فصل دوم تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی بر محور مقاومت و نهضت های آزادی بخش را بیان نموده و در فصل سوم محقق، دیپلماسی نهضتی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مطرح و در فصل چهارم راهبرد و ره نگاشت دیپلماسی نهضتی را عنوان نموده و در فصل پنجم چالش های دیپلماسی نهضتی را برشمرده است و در پایان کتاب فصل ششم مطالب مطرح شده را جمع بندی نموده است.

 


1401/05/26 - ١٢:١١ / شماره خبر: ٣١٢٩ / تعداد نمایش خبر: 237
1401/05/26 - ١٢:١١ / Code: ٣١٢٩ / Number: 237

خروج
«نشریات علمی دانشکده»

   

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) -

تلفن تماس: 74188993-021    پست الکترونیکی: pa@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:6057